Nie Usiedzę w Miejscu!

Nie Usiedzę w Miejscu!
..pokaż dziecku świat!

niedziela, 5 listopada 2017

Bukowa Góra i Dolina Nielepicka

W poszukiwaniu pomysłu na krótki spacer w okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przeszukujemy wpisy naszych internetowych znajomych Kasai. Zrealizowali oni cykl o dolinkach podkrakowskich, i często posiłkujemy się ich pomysłami.Tym razem wybieramy się sprawdzić okolice Nielepic i poszukać jeszcze jesiennych krajobrazów.


Samochód zostawiamy w centrum wsi Nielepice. Wybraliśmy parking "na dziko" przy skrzyżowaniu ulicy Ruczaj i Dębowej, dokładnie przy starcie niebieskiego szlaku.
Nasz plan to podejście niebieskim i powrót zielonym.
Idziemy do końca ulicą Dębową za niebieskimi znakami, wchodzimy w las i od razu zaczyna się stroma wspinaczka na skałkę z punktem widokowym na Dolinę Nielepicką. Panorama jest rozległa i można również podziwiać startujące z Balic samoloty.Dalej za niebieskimi znakami dochodzimy do centrum edukacyjno - zabawowego Pańskie Kąty. Tu warto zrobić sobie odpoczynek i posiłek. Polana jest wyposażona w wiaty oraz serię tablic edukacyjnych a także miejsce zabaw. Dzisiaj głębokie błoto uniemożliwiło nam eksplorację, więc po odpoczynku ruszyliśmy dalej szlakiem niebiesko-zielonym do węzła Nad Pierunkowym Dołem.Las dzisiaj był piękny i jesienny, słońce przebijało się przez chmury a liście szeleściły ,ale ukrywały "błotne pułapki".

Zielonym szlakiem, łatwym bez przewyższeń docieramy do Bukowej Góry. Szczyt jest zalesiony, przecina go szeroka szutrowa droga i szlak krzyżuje się z czerwonym. Widać że trasa ta stanowi świetne miejsce dla konnych przejażdżek z pobliskiej stadniny w Nielepicach. Nie ma niestety widoków ani panoramy, słychać z daleka odgłosy lotniska i pobliskiej autostrady. Niemniej sama trasa jest urokliwa i las o tej porze roku bajkowy.

Odpoczywamy na pniakach i wracamy tą samą trasą, ale w Pańskich Kątach wybieramy powrót zielonym szlakiem. Jest na początku bardziej zakrzaczony i błotnisty, a później bardziej stromy i górzysty. Mijamy lasem jaskinię Pańskie Kąty i schodzimy do ostatnich zabudowań na ulicy Ruczaj.

Cała trasa jest dobrze oznaczona, nie ma problemu z orientacją. Łatwa i nie wymagająca dla dzieci.

Dodatkowo można skusić się na wizytę w Stadninie Koni Huculskich w Nielepicach, lub odwiedzić kolejną Dolinę Brzoskwinki w sąsiedniej wsi Brzoskwinia.

Nasza trasa:

1 komentarz:

  1. Dlaczego w ogóle nie ma żadnych komentarzy pod tym wątkiem.Bardzo mnie to ciekawi.

    OdpowiedzUsuń